Tweet
HOME PAGE AND RANKINGS
HOW THE RANKINGS WORK
BAND DIRECTORY
REIGNING CHAMPIONS
RESULTS ARCHIVE
RESULTS FILTER
RECENT RANKING CONTESTS
Holme Valley (Section A)
Holme Valley (Section B)
Fife Brass Band Festival
Oslo Brass Festival (Elite Division)
Buxton Festival
Flemish Open (Section A)
Constest Birmingham Open
North American Championship (Ch section)
North American Championship (1st section)
National Band Championships of Ireland
OTHER RECENT CONTESTS
Oslo Brass Festival (1st Division)
Flemish Open (Section B)
Flemish Open (Section D)
Flemish Open (Section C)
North American Championship (2nd section)
North American Championship (3rd section)
CONTEST RESULTS
Results
- >
International
- >
National Championships
- >
New Zealand
- >
A Grade
2011
New Zealand National (A Grade)
Date:
22 & 23 Jul 2011
Venue:
Bruce Mason Centre, Takapuna, Auckland
Adjudicator(s):
Steve Bastable
Test piece:
Les Préludes (Franz Liszt arr Bram Gay)
Pos
Band
Conductor
Sacred Item & Test
Own Choice
Total
Draw
Hymn
Test
Draw
Choice
points
11
Boroondara Brass
Danny van Bergen
5
88
128
7
138
354
Spirits of Puccini (Hermann Pallhuber)
10
Leopard Coachlines Canterbury Brass
Tyme Marsters
11
88
130
6
137
355
Isaiah 40 (Robert Redhead)
8
Brass Whanganui
Bruce Jellyman
1
86
132
8
139
357
Paganini Variations (Philip Wilby)
9
St Kilda Brass
Peter Adams
4
85
133
11
138
356
Paganini Variations (Philip Wilby)
6
Ascot Park Hotel Brass of Invercargill
Russell Gray
2
87
134
10
140
361
Harmony Music (Philip Sparke)
7
Pelorus Trust Wellington Brass
David Bremner
6
85
135
4
139
359
Vienna Nights (Philip Wilby)
4
North Shore Brass
Mark Ford
9
89
136
5
143
368
A Tale as Yet Untold (Philip Sparke)
5
The Trust's Waitakere Brass
Steven Booth
8
89
137
3
137
363
Dances and Alleluias (Philip Sparke)
2
Dalewool Auckland Brass
Howard Taylor
10
88
139
2
142
369
Dreams (Bertrand Moren)
3
Marlborough District Brass
Kevin Moseley
7
92
139
1
137
368
Stonehenge (Jan Van der Roost)
1
Woolston Brass
Graham Hickman
3
90
140
9
145
375
Red Priest (Philip Wilby)
Elgar Clayton Memorial Trophy (best soloist in test): Riki McDonnell (euphonium, Marlborough District Brass)
4barsrest Downunder Trophy (best section in test): cornet section (Woolston Brass)