Tweet
HOME PAGE AND RANKINGS
HOW THE RANKINGS WORK
BAND DIRECTORY
REIGNING CHAMPIONS
RESULTS ARCHIVE
RESULTS FILTER
RECENT RANKING CONTESTS
Holme Valley (Section A)
Holme Valley (Section B)
Fife Brass Band Festival
Oslo Brass Festival (Elite Division)
Buxton Festival
Flemish Open (Section A)
Constest Birmingham Open
North American Championship (Ch section)
North American Championship (1st section)
National Band Championships of Ireland
OTHER RECENT CONTESTS
Oslo Brass Festival (1st Division)
Flemish Open (Section B)
Flemish Open (Section D)
Flemish Open (Section C)
North American Championship (2nd section)
North American Championship (3rd section)
CONTEST RESULTS
Results
- >
Other Scottish
- >
Land O' Burns
1999
Land O' Burns
Date:
28 Aug 1999
Venue:
Walker Halls, Troon
Adjudicator(s):
Dennis Masters, Alan Fernie
Test
March
Fernie
Pos
Band
Conductor
Draw
Adj 1
Adj 2
Adj 1
Adj 2
Adj 1
Adj 2
Total
14
Campbeltown Brass
Gordon Evans
4
72
83
32
38
33
38
296
Variations on Laudate Dominum (Edward Gregson)
13
Kilmarnock Concert Brass
Andrew Keachie
1
73
86
33
40
34
42
308
The Essence of Time (Peter Graham)
11
UDI Aberdeen City
Alan Haggart
5
82
84
44
40
40
40
330
Essay for Brass Band (Edward Gregson)
10
Bathgate
Alan Friel
2
85
87
43
41
40
43
339
A London Overture (Philip Sparke)
12
Irvine & Dreghorn Brass
John Boax
7
80
85
34
42
42
41
324
Symphonic Suite for Brass Band (Leighton Lucas)
8
Johnstone Silver
Raymond Tennant
6
89
89
46
42
45
44
355
Dances and Arias (Edward Gregson)
9
Broxburn Public
Michael Marzella
14
88
92
44
43
44
44
355
Salamander (John McCabe)
7
Dunaskin Doon
Alex McCutcheon
9
90
90
47
43
48
45
363
Paganini Variations (Philip Wilby)
4
Freckleton
Paul Dalton
10
92
97
46
44
49
46
374
Five Blooms in a Welsh Garden (Gareth Wood)
6
Newtongrange Silver
David Hirst
8
95
91
47
45
47
43
368
Dances and Arias (Edward Gregson)
5
Kirkintilloch
Allan Ramsay
13
90
96
46
46
47
47
372
The New Jerusalem (Philip Wilby)
1
Fishburn
Ian Robinson
11
96
93
48
47
49
48
381
King's Messenger (George Lloyd)
3
Whitburn
Gavin Lindsay
12
91
95
47
48
48
49
378
Harmony Music (Philip Sparke)
2
CWS (Glasgow)
Bryan Allen
3
94
94
47
49
47
47
378
Masquerade (Philip Wilby)
W
Annan Town
David Shanks
-
-
-
-
-
-
-
-
W
Unison Kinneil
Archie Hutchison
-
-
-
-
-
-
-
-
Contest format: bands required to play an own-choice test piece, a march, and a specially commissioned piece by Alan Fernie 'A Scot's Pastorale'
Adj1 = Dennis Masters, Adj2 = Alan Fernie (separate boxes)
Best 1st section band: Johnstone Silver
Best 2nd section band: Irvine & Dreghorn Brass
Best instrumentalist: Steven Mead (euphonium, CWS (Glasgow))
Best principal cornet: Hedley Benson (Whitburn)
Best euphonium: Steven Mead (CWS (Glasgow))
Highest placed Ayrshire band: Dunaskin Doon