Tweet
HOME PAGE AND RANKINGS
HOW THE RANKINGS WORK
BAND DIRECTORY
REIGNING CHAMPIONS
RESULTS ARCHIVE
RESULTS FILTER
RECENT RANKING CONTESTS
Holme Valley (Section A)
Holme Valley (Section B)
Fife Brass Band Festival
Oslo Brass Festival (Elite Division)
Buxton Festival
Flemish Open (Section A)
Constest Birmingham Open
North American Championship (Ch section)
North American Championship (1st section)
National Band Championships of Ireland
OTHER RECENT CONTESTS
Oslo Brass Festival (1st Division)
Flemish Open (Section B)
Flemish Open (Section D)
Flemish Open (Section C)
North American Championship (2nd section)
North American Championship (3rd section)
CONTEST RESULTS
Results
- >
Other Scottish
- >
Borders Entertainment
2009
Borders Entertainment
Date:
1 Nov 2009
Venue:
Leckie Memorial Church, Peebles
Music Adjudicator(s):
Richard Evans, John Boax
Entertainment Adjudicator(s):
Paul Drury
Pos
Band
Conductor
Draw
Points
6
Irvine & Dreghorn Brass
Gary Paterson
17
184
2
Shotts St Patrick's Brass
Gavin Lindsay
16
189
5
Jedforest Instrumental
Cameron Mabon
15
185
11
Perthshire Brass
George D Annan
14
177
13
Queensferry Community Brass
James Anderson
13
171
3
Coalburn Silver
Gareth Bowman
12
188
9
Buckhaven & Methil Brass
Gordon Evans
11
178
14
Dumfries Town
Peter Heyes
10
170
12
Dysart Colliery
Bill Sandell
9
175
8
Selkirk Silver
Mark Bell
8
182
4
St Ronan's Silver
Alex Knox
7
186
17
Backworth Colliery
Tony Griffiths
6
165
16
MacTaggart Scott Silver Loanhead
Mark Bell
5
168
1
Newtongrange Silver
Nigel Boddice
4
190
7
Langholm Town
Alan Fernie
3
183
15
Penicuik Silver
Alex Knox
2
169
9
Peebles Burgh
Alan Fernie
1
178
Entertainment Prize (The Queen’s Head Inn Shield): Coalburn Silver
Best First Section (The Caerlee Quaich): Newtongrange Silver
Best Second Section (The Souter Ronnie Trophy): Shotts St. Patrick’s
Best Third Section (The John A. Wilson Memorial Trophy): Coalburn Silver
Best Fourth Section (The Harry Pearce Memorial Trophy): Langholm Silver
Best Soloist (The Walter Nichol Memorial Trophy): Jennifer Crockett (tenor horn, Irvine & Dreghorn)
Best Instrumentalist (The Jedforest Instrumental Band 150th Anniversary Trophy): ? (flugel, Coalburn Silver)
Best Solo Cornet (The Dave Young Trophy): ?, Shotts St. Patrick’s
Best Basses (The Bert Neil Memorial Quaich): Newtongrange Silver
Best Percussion (The Jenny Corbett Memorial Cup): Newtongrange Silver