Tweet
HOME PAGE AND RANKINGS
HOW THE RANKINGS WORK
BAND DIRECTORY
REIGNING CHAMPIONS
RESULTS ARCHIVE
RESULTS FILTER
RECENT RANKING CONTESTS
Buxton Festival
Flemish Open (Section A)
Constest Birmingham Open
North American Championship (Ch section)
North American Championship (1st section)
Australian National (A Grade)
London & SC Area (Ch section)
London & SC Area (1st section)
Welsh Area (Ch section)
North of England Area (Ch section)
North of England Area (1st section)
Welsh Area (1st section)
Welsh Area (2nd section)
Gateway Brass Band Championship
Dublin Festival of Brass
Scottish Championship (Ch section)
West of England Area (Ch section)
Scottish Championship (1st section)
Scottish Championship (2nd section)
West of England Area (1st section)
West of England Area (2nd section)
Yorkshire Area (Ch section)
Yorkshire Area (1st section)
Midlands Area (Ch section)
SCABA (Spring)
Yorkshire Area (2nd section)
Midlands Area (1st section)
BBNI Brass in Concert
OTHER RECENT CONTESTS
Flemish Open (Section B)
Flemish Open (Section D)
Flemish Open (Section C)
North American Championship (2nd section)
North American Championship (3rd section)
Australian National (B Grade)
Australian National (C Grade)
Australian National (D Grade)
London & SC Area (3rd section)
Welsh Area (3rd section)
London & SC Area (2nd section)
London & SC Area (4th section)
Welsh Area (4th section)
North of England Area (2nd section)
North of England Area (3rd section)
North of England Area (4th section)
Scottish Championship (4th section)
Scottish Championship (4B section)
Midlands Area (4th section)
West of England Area (3rd section)
Scottish Championship (3rd section)
West of England Area (4th section)
Midlands Area (3rd section)
Yorkshire Area (3rd section)
Yorkshire Area (4th section)
Midlands Area (2nd section)
CONTEST RESULTS
Results
- >
Other English
- >
Bolsover Brass Festival
- >
1st section
2017
Bolsover Brass Festival (1st section)
Date:
1 Oct 2017
Venue:
Heritage High School, Clowne
Adjudicator(s):
Thomas Wyss
Pos
Band
Conductor
Draw
Points
1
Unite the Union
John Roberts
6
96
2
Skelmanthorpe
Jim Davies
10
95
3
Enderby
Simon Gresswell
7
93
4
Shepherd Group
Richard Wilton
11
92
5
Stannington Brass
Derek Renshaw
1
90
6
Foresters Brass 2000
John Davis
8
89
7
Manger Old Star Brass
Marit Tømmermo
5
88
8
Carlton Brass
Gary Wyatt
3
87
9
Gresley Colliery
Craig Stevens
4
86
10
Wigston
Christopher Small
12
84
11
Shirebrook Miners' Welfare Unison
Colum O'Shea
2
83
12
Shirley
David Bishop-Rowe
9
82
Best soloist: Dan Jackson (euphonium, Skelmanthorpe)
Most entertaining band: Unite the Union