WINNING BANDS IN THE SCOTTISH CHAMPIONSHIP (4TH SECTION)

Year Winning band Conductor Draw Points
2023 Highland Brass Mark Bell 10 181
Hungerford Town (Darrol Barry)
2022 Brass Sounds Inverclyde Joshua Parkhill 3 180
Argos (Stephan Hodel)
2020 Newland Concert Brass Simon Railton 2 90
Neverland (Christopher Bond)
2019 Barrhead Burgh Alistair Gibson 6 182
Stantonbury Festival (Ray Steadman-Allen)
2018 Highland Brass Mark Bell 9 95
World Tour (Rodney Newton)
2017 Dysart Colliery Ross Brotherston 5 180
St Andrew's Variations (Alan Fernie)
2016 Brass Sounds Inverclyde Chris Mansfield 7 181
The Journal of Phileas Fogg (Peter Graham)
2015 Whitburn Heartlands Robert Fraser 6 179
An English Pastorale (Dean Jones)
2014 Callander Brass Ian Milligan 2 184
Three Spanish Impressions for Brass (Alan Fernie)
2013 Barrhead Burgh Brian Keachie 8 179
A Devon Fantasy (Eric Ball)
2012 Kingdom Brass B Bede Williams 4 179
English Folk Song Suite (Ralph Vaughan Williams arr Frank Wright)
2011 MacTaggart Scott Silver Loanhead Mark Bell 7 177
Prelude, Song & Dance (John Golland)
2010 Dumfries Town Peter Heyes 4 185
Saint-Saëns Variations (Philip Sparke)
2009 Peebles Burgh Alan Fernie 1 179
The Talisman for Brass Band (Frank Hughes)
2008 Renfrew Burgh David Hutcheson 6 180
Four Cities Symphony (Rodney Newton)
2007 Buckhaven & Methil Brass Robert McDonald 1 180
The Seasons (Philip Wilby)
2006 Turriff Silver Frank Cranna 3 180
Anglian Dances (Alan Fernie)
2005 Broxburn Silver Colin McKenzie 1 185
Divertimento for Brass Band (Bryan Kelly)
2004 Dunfermline Town Stephen Duncan 3 184
Partita (Edward Gregson)
2003 Dumfries Town Peter Heyes 4 84
Lydian Pictures (Simon Dobson)
2002 Lochgelly Gavin Lindsay 8 184
Suite in Bb (Gordon Jacob)
2001 Arbroath Instrumental Michael Robertson 2 178
Divertimento (Henry Geehl)
2000 Clydebank Burgh David Laughland 8 175
The Haslemere Suite (Peter Graham)
1999 St Ronan's Silver David Robb 8 179
Indian Summer (Eric Ball)
1998 St David's Brass John Dickson 6 177
Scenes from a Comedy (Michael Hopkinson)
Solemn Melody (Henry Walford Davies arr Bram Gay)
1997 City of Discovery Brass James Tonner 2 182
Pennine Moors (Darrol Barry)
1996 Bon Accord Silver 'B' Eric Kidd 8 175
Mexican Fiesta (Ronald Hanmer)
1995 Whitburn Burgh Junior Samuel Spowart 2 184
Little Suite No 1 for Brass Band, Op 80 (Malcolm Arnold)
1994 North Ayrshire Youth Hugh Brennan 9 182
The Journeyman (Ray Steadman-Allen)
1993 Forfar Instrumental James M F Wilson 7 182
Impromptu (Eric Ball)
1992 MacTaggart Scott Works Silver Stephen Callaghan 6 178
The Seafarers (Bruce Fraser)
1991 Broxburn Silver Samuel Spowart 1 183
Four Fors for Brass (William Relton)
1990 Kelty & Blairadam Brass George Bennett 13 191
Summer Fantasy (Kees Schoonenbeek)
1989 Greenhall Youth David O'Connor 11 187
Suite for Brass (Mike Davis)
1988 Brediland Concert Brass Paisley James B Polland 3 186
Stantonbury Festival (Ray Steadman-Allen)
1987 Monklands Youth Concert Brass James Smith 13 189
Overture to Youth (Eric Hughes)
1986 South Side Brass (Glasgow) John C Fishwick 17 190
Four Impressions for Brass (William Relton)
1985 Irvine Youth Charles Keenan 8 180
A Malvern Suite (Philip Sparke)
1984 Dalkeith Burgh John Dickson 8 190
Divertimento (Eric Ball)
1983 Paisley Youth Silver Alan Samson 1 185
First Suite in Eb (Gustav Holst arr Sydney Herbert)
1982 Monklands Youth Concert Brass James Smith 13 186
Excelsior (Ronald Hanmer)
1981 Penicuik Silver Fred Jones 7 186
Fantasy for Brass Bands (Bram Wiggins)
1980 Bathgate James Anderson 10 190
Overture to Youth (Eric Hughes)
1979 Galashiels Town John B Mabon 7 177
The Winter's Tale (Reginald Heath)
Blenheim, Op 43 (Arthur Butterworth)
1978 Whitburn Burgh Junior James Topping 4 89
Mexican Fiesta (Ronald Hanmer)
1977 Loudoun Youth John R Malpass 9 192
Hungarian Fantasy (Albert Jakeway)
1976 Johnstone Silver Brian Duguid 14 184
Voices of Youth (Edward Gregson)
1975 Penicuik Silver G Johnstone 179
The Seasons (John Carr)