WINNING BANDS IN THE NORTH WEST AREA (4TH SECTION)

Year Winning band Conductor Draw Points
2017 Thornton Cleveleys Stephen Craig 4
St Andrew's Variations (Alan Fernie)
2016 Thornton Cleveleys Stephen Craig 12
The Journal of Phileas Fogg (Peter Graham)
2015 Formby Louise Hough 8
An English Pastorale (Dean Jones)
2014 Stacksteads Fred Bowker 8
Three Spanish Impressions for Brass (Alan Fernie)
2013 City of Chester Philip Mottershead 15
A Devon Fantasy (Eric Ball)
2012 Golborne Brass Paul Andrews 21
English Folk Song Suite (Ralph Vaughan Williams arr Frank Wright)
2011 Besses Boys' James Holt 5
Prelude, Song & Dance (John Golland)
2010 Hazel Grove Nigel Beasley 15
Saint-Saëns Variations (Philip Sparke)
2009 Eccles Borough Les Webb 18
The Talisman for Brass Band (Frank Hughes)
2008 Uppermill Alan Widdop 19 179
Four Cities Symphony (Rodney Newton)
2007 Formby Louise Hough 1 181
The Seasons (Philip Wilby)
2006 Oldham Band (Lees) John Collins 11 183
Anglian Dances (Alan Fernie)
2005 Oldham Band (Lees) John Collins 4 180
Divertimento (Bryan Kelly)
2004 Pemberton Old Wigan 'B' Peter Ashley 2 180
Partita (Edward Gregson)
2003 Trinity Girls Stuart Barton 17 183
Lydian Pictures (Simon Dobson)
2002 Timperley Graham Hetherington 18 179
Suite in Bb (Gordon Jacob)
2001 Pemberton Old Wigan 'B' Peter Ashley 5 189
Divertimento (Henry Geehl)
2000 Diggle Dave Morris 14 182
The Haslemere Suite (Peter Graham)
1999 Old Hall Brass Neil Parkinson 15 182
Indian Summer (Eric Ball)
1998 Hazel Grove Les Hall 2 179
Scenes from a Comedy (Michael Hopkinson)
Solemn Melody (Henry Walford Davies arr Bram Gay)
1997 Old Hall Brass Neil Parkinson 15 184
Pennine Moors (Darrol Barry)
1996 Manx Concert Brass Ian Clague 14 185
Mexican Fiesta (Ronald Hanmer)
1995 Trinity Girls W Carter 1 181
Little Suite No 1 for Brass Band, Op 80 (Malcolm Arnold)
1994 Normid 2000 Brass David Newton 13 192
The Journeyman (Ray Steadman-Allen)
1993 Eccles Borough Graham Smith 3 188
Impromptu (Eric Ball)
1992 Eatons Farnworth Steven Booth 10 184
The Seafarers (Bruce Fraser)