WINNING BANDS IN THE NATIONAL CHAMPIONSHIP (2ND SECTION)

Year Winning band Conductor Draw Points
2021 Hebden Bridge Christopher Binns 10 flag
Lions of Legend (Thierry Deleruyelle)
2019 South Yorkshire Police Leigh Baker 10 flag
Occasion (Edward Gregson)
2018 Middleton Kevin Gibbs 13 flag
Firestorm (Stephen Bulla)
2017 Boarshurst James Garlick 4 flag
Music of a Legacy (Steven Ponsford)
2016 Stannington Brass Derek Renshaw 16 flag
Images for Brass (Stephen Bulla)
2015 Ebbw Valley Brass Gareth Ritter 9 flag
The Snaring of the Sun (Stephen Roberts)
2014 Marple Sarah Groarke-Booth 3 flag
Traversada (Oliver Waespi)
2013 Goodwick Brass Matthew Jenkins 11 flag
Purcell Variations (Kenneth Downie)
2012 South Milford Brass Martin Hall 16 flag
Academic Festival Overture (Johannes Brahms arr Dr Denis Wright)
2011 Brunel Brass John Winterflood 9 flag
Portrait of a City (Philip Sparke)
2010 Tylorstown Gary Davies 4 flag
Psalms and Alleluias (Philip Wilby)
2009 City of Cardiff (Melingriffith) Gareth Ritter 3 flag
A Scots Miscellany (Alan Fernie)
2008 Point of Ayr Michael Fowles 16 188 flag
My Strength, My Tower (Dean Goffin)
2007 Newbridge (Celynen) Paul Holland 3 189 flag
Toccata, Elegy and Scherzo (Darrol Barry)
2006 St Dennis Brian Minear 4 185 flag
Gothic Dances (Alan Fernie)
2005 St Keverne Derek Greenwood 15 188 flag
The Belmont Variations (Sir Arthur Bliss arr Frank Wright)
2004 Hathern Dave Newman 6 190 flag
Chaucer's Tunes (Michael Ball)
2003 Hatfield Coal Power Graham O'Connor 7 182 flag
A Sunset Rhapsody (Eric Ball)
2002 Hade Edge (J & E Dickinson) Simon Wood 15 184 flag
Danceries (Kenneth Hesketh)
2001 Ammanford Town Jim Davies 1 188 flag
Diversions - Variations on a Swiss Folk Song (Philip Sparke)
2000 Oldham Brass '97 Andrew White 17 189 flag
Abstractions (Torstein Aagaard-Nilsen)
1999 Holme Silver Duncan Beckley 3 190 flag
Three Figures (Herbert Howells)
1998 Ashton-under-Lyne Martyn Evans 14 192 flag
Cappriccio (Kenneth Downie)
1997 Bathgate Colin McKenzie 9 185 flag
Symphony for Brass (Apocalypse) (William Gordon)
1996 Berisfords Cardway Hugh Megarrell 3 189 flag
The Aeronauts (Goff Richards)
1995 Glossop Old James Cant 7 190 flag
The Plantagenets (Edward Gregson)
1994 Chapeltown Silver Prize Duncan Beckley 8 89 flag
Cross Patonce (Goff Richards)
1993 Torbay Brass C Brian Buckley 5 90 flag
Firestorm (Stephen Bulla)
1992 City of Hull Robert Childs 18 90 flag
Holiday Overture (Eric Ball)
1991 Sovereign Brass Harold McNeil 24 196 flag
Chorale (Ray Steadman-Allen)
1990 British Steel Stainless Dodworth Graham O'Connor 25 190 flag
The Belmont Variations (Sir Arthur Bliss arr Frank Wright)
1989 Bathgate Alex Fleming 27 188 flag
Variations on a Theme by Haydn (Johannes Brahms arr Harold Nash)
1988 Marple Garry E Cutt 3 190 flag
Sunrise (Eric Ball)
1987 Wakefield Metropolitan Les Heppleston 5 189 flag
A Leadsman, a Lady and a Lord (David Stanhope)
1986 Jayess (Queensbury) James Shepherd 3 192 flag
St Paul's Suite (Gustav Holst arr Michael Kenyon)
1985 Rhodian Brass Murray Slater 10 190 flag
Celebration (Eric Ball)
1984 Lockwood (F Drake Group) Peter Kitson 1 178 flag
Academic Festival Overture (Johannes Brahms arr Dr Denis Wright)
1983 Penclawdd Brass Tony Small 11 190 flag
Variations and Fugue (Dalwyn Henshall)
1982 Rockingham Graham O'Connor 20 189 flag
A Caledonian Suite (Buxton Orr)
1981 Stalybridge (Tetley Walker) Ernest Woodhouse 20 188 flag
Froissart Overture (Edward Elgar arr Eric Ball)
1980 Newtongrange & Bilston Colliery Nigel Boddice 19 193 flag
Culloden Moor (Gareth Wood)
1979 Leyland Vehicles Richard Evans 9 185 flag
Concertino (Philip Lane)
1978 Birmingham School of Music Roy Curran 4 192 flag
Down Under (Ronald Hanmer)
1977 Clacton-on-Sea Robert Howard 22 189 flag
Scena Sinfonica (Henry Geehl)