CONTEST RESULTS

Fife Charities

Date: 28 Sep 2019
Venue: Adam Smith Theatre, Kirkcaldy
Music Adjudicator(s): Leigh Baker
Soloist Adjudicator(s): Scott Findlater

Pos Band Conductor Draw Points
1 Newtongrange Silver Andrew Duncan 7 195 Flag
Titan's Progress (Hermann Pallhuber)
2 Bon Accord Silver Adam Cooke 10 194 Flag
The Promised Land (Kenneth Downie)
3 Bo'ness & Carriden Alistair Gibson 20 192 Flag
Of Men and Mountains (Edward Gregson)
4 Kingdom Brass Paul Drury 13 191 Flag
The Torchbearer - Symphonic Variations on a theme by Eric Ball (Peter Graham)
5 Johnstone Chris Bradley 18 190 Flag
Tallis Variations (Philip Sparke)
6 Granite City Brass Bruce Wallace 4 189 Flag
The Raid (Oliver Waespi)
7 Bathgate Mark Good 12 187 Flag
Tallis Variations (Philip Sparke)
8 Annan Town David Hamilton 11 185 Flag
Renaissance (Peter Graham)
9 Clackmannan District Brass Ross Brotherston 6 184 Flag
Pageantry (Herbert Howells)
10 Dalkeith & Monktonhall Jim Chamberlain 2 183 Flag
Purcell Variations (Kenneth Downie)
11 Lochgelly Paul McKelvie 8 175 Flag
Tournament for Brass (Eric Ball)
12 3rd Carrickfergus Brian Connolly 9 174 Flag
Connotations (Edward Gregson)
13 Tullis Russell Mills Ray Munday 15 173 Flag
Journey Into Freedom (Eric Ball)
14 Whitburn Heartlands Iain Fleming 1 172 Flag
Dimensions (Peter Graham)
15 St Ronan's Silver Kenneth Letham 3 170 Flag
A Scots Miscellany (Alan Fernie)
16 Bon Accord Silver 'B' Jennifer Cook 19 167 Flag
The Dark Side of the Moon (Paul Lovatt-Cooper)
17 Renfrew Burgh Mark James 14 166 Flag
The Kingdom of Dragons (Philip Harper)
18 Dysart Colliery Kenneth Letham 16 165 Flag
Northern Landscapes (Peter Graham)
19 MacTaggart Scott Silver Loanhead George Cameron 17 164 Flag
Viscaya (Gilbert Vinter)
W Kirkintilloch Kelvin Brass Charles Keenan 5 - Flag

Best 1st section band: Kingdom Brass
Best 2nd section band: Clackmannan District Brass
Best 3rd section band: Whitburn Heartlands
Best 4th section band: Bon Accord Silver 'B'

Best march performance: Newtongrange Silver (playing March from the 'Jazz Suite' (Shostakovich arr Duncan))
Best hymn tune performance: Newtongrange Silver (playing Aurelia (arr Duncan))

Best cornet: ? (Kingdom Brass)
Best flugel horn or tenor horn: ? (horn, Bathgate)
Best euphonium or baritone: ? (euphonium, Bon Accord)
Best trombone: Mark Boyd (Bon Accord)
Best bass section: Bon Accord
Best percussion: Bon Accord

Bon Accord Silver earned an invitation to the 2020 Spring Festival