Tweet
HOME PAGE AND RANKINGS
HOW THE RANKINGS WORK
BAND DIRECTORY
REIGNING CHAMPIONS
RESULTS ARCHIVE
RESULTS FILTER
RECENT RANKING CONTESTS
London & SC Area (Ch section)
London & SC Area (1st section)
Welsh Area (Ch section)
North of England Area (Ch section)
North of England Area (1st section)
Welsh Area (1st section)
Welsh Area (2nd section)
Scottish Championship (Ch section)
West of England Area (Ch section)
Scottish Championship (1st section)
Scottish Championship (2nd section)
West of England Area (1st section)
West of England Area (2nd section)
Yorkshire Area (Ch section)
Yorkshire Area (1st section)
Midlands Area (Ch section)
SCABA (Spring)
Yorkshire Area (2nd section)
Midlands Area (1st section)
BBNI Brass in Concert
North West Area (Ch section)
North West Area (1st section)
North West Area (2nd section)
North East Midlands BBA (Ch section)
North East Midlands BBA (1st section)
Oxfordshire & District BBA (Winter) (Ch section)
Oxfordshire & District BBA (Winter) (2nd section)
Welsh Open
North East Midlands BBA (2nd section)
Oxfordshire & District BBA (Winter) (1st section)
Norwegian National (Elite Division)
Norwegian National (1st Division)
Innlandsmesterskapet Brass
OTHER RECENT CONTESTS
London & SC Area (3rd section)
Welsh Area (3rd section)
London & SC Area (2nd section)
London & SC Area (4th section)
Welsh Area (4th section)
North of England Area (2nd section)
North of England Area (3rd section)
North of England Area (4th section)
Scottish Championship (4th section)
Scottish Championship (4B section)
Midlands Area (4th section)
West of England Area (3rd section)
Scottish Championship (3rd section)
West of England Area (4th section)
Midlands Area (3rd section)
Yorkshire Area (3rd section)
Yorkshire Area (4th section)
Midlands Area (2nd section)
North West Area (3rd section)
North West Area (4th section)
Oxfordshire & District BBA (Winter) (4th section)
Oxfordshire & District BBA (Winter) (3rd section)
Norwegian National (4th Division)
Norwegian National (2nd Division)
Norwegian National (3rd Division)
Norwegian National (5th Division)
CONTEST RESULTS
Results
- >
Other English
- >
Dr Martin Wainstones Cup
2016
Dr Martin Trust Wainstones Cup
Date:
11 Sep 2016
Venue:
Princess Alexandra Auditorium, Yarm School
Adjudicator(s):
Dr Robert Childs
Pos
Band
Conductor
Draw
March
Solo
Test
Total
8
Unite the Union
John Roberts
6
16
15
180
211
Of Distant Memories (Music in an Olden Style) (Edward Gregson)
7
Easington Colliery
Chris Bentham
2
17
18
182
217
The Year of the Dragon (Philip Sparke)
6
Dalmellington
Richard Evans
3
18
19
184
221
On the Shoulders of Giants (Peter Graham)
5
Thoresby Colliery
David Holling
8
20
17
188
225
Journey of the Lone Wolf (Simon Dobson)
4
EYMS
Stig Mærsk
7
19
16
190
225
Fraternity (Thierry Deleruyelle)
3
Hepworth
Mark Peacock
5
22
20
186
228
Cambridge Variations (Philip Sparke)
2
Reg Vardy
Russell Gray
4
21
22
193
236
The Triumph of Time (Peter Graham)
1
Co-operative Funeralcare
Allan Ramsay
1
23
21
195
239
The Triumph of Time (Peter Graham)
Bands required to play a march, solo and an own-choice test piece. If overall points are tied, own choice test piece takes precedence.
David Willson Cup (best march): Co-operative Funeralcare (playing Knight Templar)
Len Usher Cup (best soloist): Andy Enzor (trombone, Reg Vardy) (playing A Nightingale Sang in Berkeley Square)